Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Kalendář akcí

Název akce Staň se na den tvůrcem evropské politiky
Datum 31.03.2016 -
Typ akce Ostatní
Místo akce Zlínský kraj / Zlín / Olomouc
Popis akce5. ročník vzdělávacího projektu pro středoškoláky právě začíná. Cílem je přiblížit studentům středních škol interaktivním způsobem, jak probíhá rozhodování o aktuálních tématech na vrcholné evropské úrovni. Prostřednictvím soutěžní simulace jednání Rady EU a Evropského parlamentu se účastníci stanou na jeden den evropskými politiky hájícími zájmy jednotlivých členských zemí a politických frakcí. Letošním tématem je jednání o společné směrnici na ochranu osobních údajů.

5. ročník vzdělávacího projektu pro středoškoláky právě začíná. Cílem je přiblížit studentům středních škol interaktivním způsobem, jak probíhá rozhodování o aktuálních tématech
na vrcholné evropské úrovni. Prostřednictvím soutěžní simulace jednání Rady EU
a Evropského parlamentu se účastníci stanou na jeden den evropskými politiky hájícími zájmy jednotlivých členských zemí a politických frakcí. Letošním tématem je jednání
o společné směrnici na ochranu osobních údajů.

Proč se zúčastnit?

Účastníci simulací získají jedinečnou osobní zkušenost s politickým vyjednáváním a hledáním kompromisů na politické úrovni. Svými příspěvky a zapojením do diskuze mohou přímo ovlivnit podobu projednávaných legislativních aktů a prohloubit své znalosti o EU. Navíc
se seznámí s aktuálními problémy řešenými na evropské úrovni a utvoří si na ně vlastní názor. Dále získají jedinečnou možnost rozvinout své rétorické, vyjednávací a argumentační schopnosti ve společnosti spolužáků a studentů ze stejného regionu, potažmo celé České republiky.

Jak bude projekt probíhat?

Soutěž probíhá ve všech krajích ČR. Pro studenty Moravskoslezského, Olomouckého
a Zlínského kraje se akce uskuteční dne 31.3. od 10.00 hod. v Olomouci a bude rozdělena
na dvě části. V prvním úseku budou nejprve krátce představeny simulované instituce a jejich jednací řády. Poté vystoupí jednotlivé studentské týmy v rolích zástupců členských států
a představí svá stanoviska k předem určenému legislativní aktu, který následně v rámci jednání pozmění, schválí či zamítnou. Studenti budou hodnoceni na základě argumentačních schopností a nejlepší tým automaticky postoupí do celorepublikového kola soutěže.

Studenti se před samotným konáním akce seznámí s navrhovanou legislativou a budou mít k dispozici široké spektrum informačních zdrojů k danému tématu včetně naznačení problematických či sporných míst daného návrhu.

Jak budou žáci vybráni?

Základním předpokladem pro přihlášení je vytvoření soutěžního týmu, který bude čítat dva žáky. Jeden z nich se stane zástupcem vybraného státu v Radě EU, druhý člen družstva bude europoslancem.

Akci organizuje Zastoupením Evropské komise v ČR společně se sítí informačních středisek Eurocenter a Europe Direct.

Bližší informace o termínech konání a informací k soutěži naleznete na webových stránkách Eurocentra Ostrava, Olomouc a Zlín a Europe Direct Olomouc a Bruntál. Přihlášené týmy budeme informovat o podrobnostech účasti.

Přihlášky na soutěž posílejte na krsa@euroskop.cz do 27.3. 2016.

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty