Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Heart of Europe - mezinárodní debatní turnaj

Heart of Europe neboli “Srdce Evropy” je mezinárodní debatní turnaj s dlouhou tradicí, kterého se pravidelně účastní stovky středoškoláků, vysokoškoláků a učitelů ze čtyř až pěti kontinentů. Letos tomu nebude jinak - do Olomouce na Fakultu přírodních věd Univerzity Palackého v druhém červencovém týdnu přijedou i reprezentanti tak exotických států, jakými jsou Nigérie, Singapur nebo Bermudy.

Většina lidí na světě touto dobou pravděpodobně sleduje mistrovství světa ve fotbale, ale jen málokdo ví, že podobné šampionáty probíhají i v intelektuálních disciplínách. Heart of Europe je například nejvýznamnějším takovým turnajem nejen na Hané a nejen v ČR, ale v podstatě také v celém středoevropském prostoru, přičemž obstojí i v celosvětovém srovnání. To také vysvětluje, proč se jej za více než desetiletou dobu jeho existence zúčastnily už desítky různých zemí od Chile až po Rusko. O vyrovnanosti různých světových regionů v této disciplíně navíc svědčí to, že se na Heart of Europe pravidelně střídají na příčkách vítězů - posledními čtyřmi vítěznými státy byly Kanada, Singapur, Česká Republika a Jižní Afrika.

 

Velké množství studentů středních a vysokých škol z celého světa se účastní takovýchto debatních soutěží proto, aby si zdokonalili angličtinu, zlepšili si své řečnické schopnosti, kritické myšlení, vědomosti a šanci na přijetí na prestižních vysokých školách tzv. “Ivy League”, ale také proto, aby poznali různé světové kultury. Jakkoli nám to v ČR může přijít zvláštní, Olomouc je návštěvníky Heart of Europe z jiných kontinentů považována za exotické a úchvatné město, které se nepodobá žádnému místu v jejich domovinách. V rozhovorech natočených v minulých ročnících například Američané poukazovali na to, že nejstarší budovy ve velkých městech v USA často nejsou na svém místě ani 30 let. Studenti z Hong Kongu a jiných asijských megalopolí zase vyzdvihovali jak neuvěřitelně klidné je to místo. Afričané si zase pochvalovali místní zeleň a kulturu, i když na druhou stranu svorně tvrdili, že je tu moc horko (nejspíše ale proto, že když my máme léto, oni mají na jižní polokouli zimu). Všichni si pak samozřejmě pochvalovali naši kuchyni, naše nápoje a naši barvitou historii od husitů až po Havla.

 

Nicméně I přesto, jak velký a oblíbený je Heart of Europe turnaj, soutěžní debatování je u nás zatím prakticky neznámý akademický sport, který je mnohem více populární především v anglicky mluvících zemích po celém světě. V některých z těchto zemí dokonce už i více než sto let. Není tedy náhodou, že Heart of Europe probíhá v anglickém jazyce. V době kdy se začínal hroutit východní blok vznikl v Austrálii soutěžní formát zvaný WSDC - World Schools Debating Championships (Debatní šampionáty světových škol), který se v době zakládání Heart of Europe po roce 2000 stále jevil jako nejlogičtější volba, mimo jiné proto, že ve formátu WSDC pravidelně probíhají světová mistrovství pro středoškoláky. Heart to Europe také od loňského roku zahrnuje i malý vysokoškolský turnaj ve formátu zvaném BP - British Parliamentary (Britská parlamentní). Jak název napovídá, tento debatní formát se podobá tomu, jak probíhají diskuze o navrhovaných zákonech mezi vládou a opozicí v britském House of Commons. 

 

Eurocentra ze Zlína, Olomouce a Brna zde realizují odbornou přednášku na téma Ukrajina očima volebního pozorovatele.

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty