Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

„Ozveme se Vám…“ aneb jak na práci v EU

(cyklus rozhovorů Evropa v nás)

Mobilita pracovních sil? Životopis ve francouzštině? Jazykový pas? Práce v Belgii? Pracovní podmínky v Maďarsku? Pro EURES poradce žádný problém! V rámci cyklu rozhovorů Evropa v nás jsme dnes zpovídali paní Ivanu Marusjakovou, EURES poradkyni ze zlínské krajské pobočky Úřadu práce ČR.

Základním cílem služby EURES  je usnadňovat pracovní mobilitu všech občanů v rámci Evropské unie a přidružených zemí. Můžete nám, prosím, konkretizovat činnost vaší poradenské sítě 

EURES je služba pro širokou veřejnost, kterou založila v roce 1994 Evropská komise. Jde o bezplatnou službu úřadů práce. Poskytuje poradenství a informace zájemcům o práci v zemích EU, EHP a ve Švýcarsku. Najdete ji na úřadech práce ve 31 zemích, kontakty na jednotlivé poradce si můžete vyhledat na evropském portálu http://eures.europa.eu

    

Velmi užitečným zdrojem informací je také databáze  informací o situaci na místním trhu práce. Co všechno v ní zájemce o práci nalezne, než vloží do EURES databáze svůj životopis?

 

Zájemce o práci v zahraničí se může seznámit se situací na zahraničním trhu práce a s životními podmínkami v příslušné zemi. Na českých stránkách EURES je k dispozici množství praktických informací o tom, jaká je například minimální mzda, co je nutné zařídit v zahraničí, pokud jde o zdravotní a sociální pojištění anebo registraci pobytu, na koho se obrátit v případě problémů a také co nezapomenout před návratem do České republiky. Tyto informace najdete na portálu http://www.eures.cz a další informace z regionálních trhů práce jsou také v anglickém, francouzském anebo německém jazyce dostupné i na evropském portálu služby EURES. Životopis je možné si založit v sekci „Můj EURES" na evropském portálu.

 Každá země má však svá specifika a psaná či nepsaná pravidla při pohovorech a vzorech životopisů. Dokážete poradit i v této situaci ?

Praktické rady poskytneme při individuálních konzultacích a navíc jsou na českém portálu k dispozici užitečné vzory životopisů a motivačních dopisů v různých jazycích. Doporučuji brožuru „Ozveme se vám...", která je u poradců zdarma v tištěné podobě anebo se dá stáhnout ze stránek Evropské komise http://ec.europa.eu. V této brožuře jsou detailně popsané zvyky v jednotlivých zemích spojené s psaním životopisu, motivačního dopisu a také rady jak se připravit na pohovor.

  Poradci EURES poskytli v souhrnu za minulý rok více než 23 tisíc konzultací. S jakými dotazy se na vás nejčastěji uchazeči o zaměstnání a zaměstnavatelé obrací?

  

Nejčastějším požadavkem je vyhledání konkrétních míst ve vybrané zemi. Momentálně je největší zájem o pozice v Německu, Rakousku, Velké Británii a dlouhodobě se klienti zajímají o život a práci ve skandinávských zemích. Studenti často přicházejí, když hledají práci na letní sezónu.  EURES často řeší i dokumenty, které některým lidem chybí ze zahraničí po návratu do ČR anebo jiné záležitosti spojené s pohybem osob. Zaměstnavatelé se obracejí na EURES s nábory zaměstnanců, právě teď hledáme odborníky do Norska na stavby, pracovníky pro petrochemický průmysl v Nizozemsku i vysoce kvalifikované inženýry do automobilky Volvo ve Švédsku. Tyto nábory budeme zajišovat rovněž na veletrhu Profesia Days 2011 v Praze Letňanech ve dnech 19. a 20. 10. 2011.

  S Eurocentrem Zlín jste v minulém roce spolupořádali motivační přednášku pro studenty středních a vysokých škol na téma studium a práce zahraničí. Chystáte nějaké další společné projekty?  

Přednáška v minulém roce byla z pohledu EURES mimořádně užitečná, řada studentů a také jejich přátel se na nás poté obrátila se zájmem o brigádu anebo stហv jiné zemi. Určitě v budoucnu hodláme takové akce pravidelně opakovat. Ve Zlínském kraji nabízíme pro výherce soutěže ve třech kolech zajištění přednášky o službě EURES v anglickém anebo francouzském jazyce pro celou třídu .

                   
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty