Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Seminář Dva krajané v BRUSELU

24.02.2021

Seminář na téma kariéry v EU a zkušeností českých zástupců je úspěšně za námi!

Jak těžké je získat stហči práci ve strukturách Evropské unie, co vše pro to musí člověk udělat a jaký Brusel vlastně je? O těchto a mnoha dalších tématech jsme si v úterý 23. února povídali online s českými zástupci, kteří v institucích EU dlouhodobě působí.

Akce se uskutečnila ve spolupráci Eurocentra Brno a EU Careers MENDELU. Pozvání na akci přijala paní Markéta Franková, vedoucí českého a slovenského překladatelského oddělení v Evropském výboru regionů, která přiblížila působení v EU zejména z pohledu zkušené překladatelky a vedoucí týmu, a pan Jan Řebřina, který je od roku 2003 zaměstnancem Evropského parlamentu, kde v rámci zaměstnanecké mobility vystřídal hned několik míst, a aktuálně působí v oddělení pro návštěvy a semináře. Přednášku pak doplnily vstupy stážistek Evropského parlamentu a dalších bruselských kolegů.

Hosté přiblížili posluchačům svoji práci, svoji cestu do Bruselu či nezaměnitelnou atmosféru centra EU, která na vás dýchá z každého koutu. V rámci diskuze se pak přednášející shodli, že lze jen těžko popsat typický den v Bruselu, jelikož náplň práce i délka pracovního dne se každý den liší v závislosti na agendě, která je aktuálně na programu. To potvrdila také paní Alena Čarná, která rovněž v Evropském parlamentu pracuje a která se k semináři rovněž připojila, stejně jako pan Jan Tlamycha, který již 20 let působí v Evropském parlamentu jako poslanecký asistent a podělil se tak s posluchači o své bohaté zkušenosti.

A jak se tedy do Bruselu dostat? Dle našich hostů je třeba hlídat možnosti a aktuální nabídky, nebát se přihlásit, rozvíjet své schopnosti a jednoduše zkoušet, zkoušet a zkoušet! Často pak také musíte mít malou dávku štěstí a být ve správný čas na správném místě. A pokud chcete svému štěstí vyjít naproti, Markéta Franková, která má bohaté zkušenosti s výběrovými řízeními do svého týmu, doporučuje nepodcenit motivační dopis. Ač se to často nezdá, motivační dopisy v institucích opravdu čtou a pokud se vám v nich podaří zaujmout, vaše šance na zisk vysněné pozice se hned několikanásobně zvýší!

 

Těšíme se na další akce!

Tým Eurocentra Brno

 

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty